Strzyżowski Chór Kameralny Drukuj

Strzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Tworzy go około 30 osób pracujących, studiujących i uczących się, związanych z działalnością kulturalną miasta. W repertuarze chóru znajdują się utwory muzyki sakralnej od renesansu do współczesności, negro spirituals, kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne. Niemal od początku istnienie chór współpracuje z różnymi zespołami instrumentalnymi

wykonując wokalno-instrumentalne dzieła m. in. takich kompozytorów jak: J. S. Bach, A Vivaldi, W. A. Mozart, G. G. Gorczycki, J. Haydn. Chór bierze udział w koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, m. in: „Wieczory Bernardyńskie”, „Alleluja”, „Magnificat” oraz w cyklu koncertów pn. „Noworoczne Impresje Muzyczne” organizowanym przez Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie.


U podstaw licznych sukcesów chóru leży przede wszystkim fascynacja śpiewem. Liczne koncerty, nagrody na festiwalach i konkursach chóralnych w kraju, tournees zagraniczne – to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest w głównej mierze radość płynąca ze śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Klimat wspólnych spotkań, systematyczne rozwijanie umiejętności wokalnych oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół chóralny o wysokim poziomie artystycznym. Pewnym zwieńczeniem pracy chóru było nagranie w 2002 roku płyty CD z polskimi kolędami w opracowaniu Jana Maklakiewicza.

Od maja 2005 r., kiedy to wykonane zostało w Rzeszowie Oratorium „Woła nas Pan” do słów Ernesta Brylla, rozpoczęła się współpraca chóru z p. Włodzimierzem Korczem (kompozytorem oratorium) oraz p. Alicją Majewską. Od tamtego momentu doszło jeszcze do kilku wspólnych, interesujących przedsięwzięć artystycznych, do których należy zaliczyć: nagranie dwóch utworów na płytę „To miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Karola Wojtyły, nagranie płyty „Idzie kolęda, polska kolęda” z udziałem A. Majewskiej, w opracowaniu W. Korcza (2006), udział w nagraniu płyty „Majewska&Korcz live” (2006), udział w programach telewizyjnych „Między niebem a ziemią”, „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”, wykonanie oratorium „A kto się odda w radość”.(sł. E Bryll, muz. W. Korcz). Wspólne koncerty odbywały się m. in. w Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej, Teatrze „Roma”, Teatrze „Na Woli”, studiu im. A. Osieckiej, „Fabryce Trzciny”, katedrze warszawsko-praskiej i wielu innych. Do najważniejszych osiągnięć chóru należy zaliczyć:

  • I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie w latach 1998, 2000 i 2002
  • II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2003 r.
  • II nagroda na VI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” w Łodzi w 2003 r.
  • III nagroda w kategorii chórów kameralnych na Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy             i Pastorałki” w Myślenicach w 1998 i 2003 r.
  • III nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Toruniu w 2004 r.
  • II miejsce na V Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych z Pieśnią Maryjną „Ad gloria Dei” w Pińczowie w 2004 r.
  • udział w nagraniu płyty „Muzykalia łańcuckie” z utworami z biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie (2007 r.)

Chór brał również udział w oprawie muzycznej liturgii Mszy św. celebrowanej przez Jana Pawła II w Krośnie w 1997 r. Strzyżowski Chór Kameralny koncertował również za granicą : w Austrii (1996 i 2007 r.), na Ukrainie (1999 r.), we Włoszech (2001 i 2004 r.) na Węgrzech i Słowacji (2003 r.) w Anglii (2008 r.) oraz na Łotwie (2011 r.)


Galeria zdjęć:

Galeria filmów:
Więcej informacji o zespole na stronie www.strzyzowskichorkameralny.pl/