Zespół pałacowo– parkowy Mycielskich we Wiśniowej Drukuj

Zespół pałacowo - parkowy (Mycielskich), w skład którego wchodzą : Pałac z przełomu XVII , XVIII wieku , barokowa oficyna z XV w., oraz zabytkowy park z wieloma pomnikami przyrody oraz ciekawą aleją grabową.

Pałac wzniesiony został na początku XVIII w. dla Firlejów jasko murowany dwór myśliwski na rzucie prostokąta, piętrowy, dwuskrzydłowy z sienią na osi, oraz z wieżą od frontu, w

której na piętrze znajdowała się kaplica. Pałac został uszkodzony w 1772 r. w czasie walk konfederatów barskich. Przebudowany w latach 1779-1780 staraniem Rocha Jabłonowskiego, w stylu saskiego rokoko wg planów nieznanego architekta. Przekształcony gruntownie w latach 1871-1872 staraniem hr. Franciszka Mycielskiego wg projektu Filipa Pokutyńskiego (podwyższono górną kondygnację, odbudowano klatkę schodową, wykonano nowe podziały wnętrza, kaplicę na parterze, elewację zewnętrzne i dach). Częściowo uszkodzony w czasie działań wojennych 1915 r. Restaurowany w latach 1932 -1933 i po drugiej wojnie światowej. Układ wnętrz dwutraktowy, murowany z kamienia i cegły. Na parterze na osi sień od zach. tzw. pokój sklepiony (dawny skarbiec), nakryty kolebką. W pomieszczeniach na piętrze salon i jadalnia (dwa kominki murowane 1871- 1872 r.), portale kamienne, dach kryty dachówką.

Oficyna. Zapewne pierwotny dwór, wzmiankowany w 1566 r., układ wnętrza przekształcony w XVIII i XX w. Murowany z kamienia na rzucie kwadratu, piętrowy, na piwnicach sklepionych kolebkowo, wnętrze dwutraktowe złożone z sześciu pomieszczeń na każdej kondygnacji. Na parterze potężny piec z kominem. W XVIII w. narożniki zaokrąglono, ujęte lizenami, gzyms wieńczący profilowany.

 

 

Mit o powstaniu budynku oficyny w Wiśniowej.
Było to bardzo, bardzo dawno. Podczas biesiady doszło do układu pomiędzy ówczesnym właścicielem Twierdzy koło Frysztaka a właścicielem Wiśniowej. Układ czy też jak powiedzielibyśmy dziś zakład, polegał na tym iż właściciel Wiśniowej w jeden dzień od wschodu do zachodu słońca przewiezie kamień i cegłę z ruin tajemniczej warowni w Twierdzy do Wiśniowej.

W oznaczony upalny letni dzień, stanęli poddani wraz z wołami, końmi i wozami a było ich tyle, że nie można było nastarczyć wody do pojenia zwierząt i wiele z nich padło. Kamień i cegła zostały jednak przewiezione, jako budulec w ciągu jednego dnia zgodnie z układem. Taka jest wersja powstania budynku oficyny we Wiśniowej gdzie dziś ma swoją siedzibę przedszkole.

 

Galeria zdjęć

 

Ankieta

Reklama

Projekty współpracy

Reklama
Reklama

Kontakt

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecane strony

Reklama
Reklama