Gmina Strzyżów Drukuj


Gmina Strzyżów

Powierzchnia: 140 km2;
Ludność: 19,9 tys mieszkańców
Dane teleadresowe:

galeria zdjęćStrzyżów, to jedno z najpiękniej położonych miast na Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim, 30 km na południowy-zachód od Rzeszowa, liczące dzisiaj prawie 9 tys. mieszkańców. Jego zabudowa rozciąga się w dolinie Wisłoka, spiętej klamrą niewysokich z rzadka zalesionych wzgórz. Stara część miasta zajmuje niewielkie wzniesienie, przez które przebiega droga z Krosna i Jasła do Rzeszowa. Nowe dzielnice wychodzą na łagodne, malownicze zbocza i tereny po prawej stronie rzeki. Panoramę Strzyżowa oglądać można od strony płn.-wschodniej z linii wzgórz opadających w stronę wsi Żarnowa. Z daleka widoczny jest kościół i wieża dzwonnicy, ciasna zabudowa rynku, fragment Wisłoka, tory kolejowe, park i tarasowe osiedla domów jednorodzinnych. Dawna, w części zabytkowa architektura centrum nie została zdominowana przez współczesne budynki, toteż układ urbanistyczny Strzyżowa pozostał klarowny i czytelny, a jego małomiasteczkowy charakter odznacza się harmonią i swoistym pięknem.

Panorama StrzyżowaLegendarne dzieje Strzyżowa sięgają IX wieku, czasów związku plemiennego Wiślan, kiedy to pogański książę wiślicki miał tu zbudować w widłach rzeki Stobnicy i Wisłoka strażnicę zwaną – Strzeżno. U schyłku X wieku tereny te weszły w skład piastowskiego państwa polskiego. Pierwsza lokacja miasta miała miejsce między 1373 a 1397 r. (druga w 1480). Patronem miasta jest św. Michał. Herb miasta przedstawia wizerunek świętego trzymającego w lewej ręce wagę w prawej miecz, jego stopa spoczywa na głowie pokonanego smoka. W II poł. XIX w. św. Michał otrzymał koronę, a Strzyżów został Królewskim Wolnym Miastem.

Cierkiew w Bonarówce


Krajobraz Pogórza charakteryzuje się długimi pasmami wzgórz. Niski stopień zagrożenia środowiska naturalnego pozwolił tu zachować liczne cenne zbiorowiska roślinne i bogatą faunę. Obszary o najwyższych wartościach krajobrazowych i ekologicznych są objęte ochroną prawną. Sieć takich obszarów tworzą: Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu, liczne pomniki przyrody. Duże kompleksy dobrze zachowanych lasów oraz zróżnicowana budowa geomorfologiczna stwarzają duże możliwości uprawiania turystyki. Przez najciekawsze fragmenty terenu przebiegają dwa szlaki turystyczne: zielony szlak prowadzi z Krosna przez zamek Kamieniec do Strzyżowa, czarny szlak prowadzi z Babicy na Pasmo Brzeżanki gdzie łączy się ze szlakiem zielonym.

Dom dziecka w Żyznowie


Atrakcją turystyczną miasta są liczne obiekty zabytkowe, m.in. kościół parafialny (1401r. – późny gotyk z wystrojem barokowym), synagoga (II poł. XVIII w.), zespół pałacowy (XIX w.), zespół dworski (ok. 1786r,), poniemiecki tunel podziemny pod Żarnowską Górą (wsch. część miasta, w sąsiedztwie dworca PKP, wybudowany w latach 1940 – 41) oraz zespół pałacowy (I poł. XIX w.) w Żyznowie, cerkiew parafii gr. – kat. (1841r.) w Bonarówce.

Kryta pływalnia OTYLIA


Miasto dysponuje także bogatą bazą sportowo-rekreacyjną, którą stanowią: kryta pływalnia, stadion sportowy, 2 hale sportowe, kort tenisowy, wyciąg narciarski i skocznia, strzelnica sportowa, kąpielisko, pola biwakowe oraz kompleks ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych (w tym ścieżka zdrowia z elementami konstrukcyjnymi i przeszkodami do ćwiczeń oraz ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna z 10. tablicami poglądowymi i elementami architektury krajobrazu i baza noclegowa (24 miejsca). Ponadto Jeździecki Klub Sportowy „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim prowadzi naukę jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych, doskonali umiejętności jeździeckie w dyscyplinie skoków oraz pokazy sportowej jazdy konnej.


Galeria zdjęć - Gmina Strzyżów


Źródło zdjęć: internet oraz album Wakacje w powiecie strzyżowskim 2010 (starostwo powiatowe w Strzyżowie)