Gmina Frysztak Drukuj


Gmina Frysztak

Powierzchnia: 91 km2;
Ludność: 10,1 tys mieszkańców
Dane teleadresowe:

galeria zdjęćGmina Frysztak położona jest nad jednym z najbardziej malowniczych przełomów Wisłoka, zwanym Bramą Frysztacką w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, w Powiecie Strzyżowskim, w paśmie Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Frysztak leży nad rzeką Wisłok, pomiędzy miastami Jasłem i Strzyżowem. Jest to najdalej na zachód wysunięta gmina Powiatu Strzyżowskiego. Położona jest u zbiegu dróg łączących Jasło, Krosno oraz Strzyżów. Gminami, które z nią graniczą są Kołaczyce, Wojaszówka, Wielopole Skrzyńskie, Brzosek, Wiśniowa i Jasło.


Kościół we Frysztaku z lotu ptaka


Gmina FrysztakJest to jedna ze 159 gmin województwa podkarpackiego. Zajmuje powierzchnię 9051 ha. Jego terytorium przylega do doliny Wisłoka w miejscu malowniczego przełomu rzeki, przez pas najwyższych wzniesień Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego. Pasmo Klonowej Góry z Bardem (534 m n.p.m.) i Chełmem (528 m n.p.m.) oraz pasmo Jazowej, wchodzące wchodzą w skład Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, zajmują ok. 40 % powierzchni gminy. Wysoko wznoszą się również południowe obrzeża gminy, sięgające w obrębie tzw. Działu Gogołowskiego 455 m n.p.m. Gminę Frysztak zamieszkuje prawie 11 tys. mieszkańców.
Kościół w Gogołowie


Obszar powiatu strzyżowskiego naznaczony jest śladami wielowiekowego dziedzictwa kultury materialnej jak również duchowej. Na kształt tego dziedzictwa decydujący wpływ miały zachodzące procesy historycze, a w ostatnich wiekach przede wszystkim współistnienie różnych grup etnicznych: polskiej, żydowskiej, ruskiej (łemkowskiej). Dziedzictwo kultury materialnej powiatu skupione jest na obszarach takich jak; zabytkowe obiekty sakralne: obiekty kościołów rzymskokatolickich, dawnych cerkwi grekokatolickich, synagog żydowskich, zabytkowe układy urbanistyczne, zespoły architekturypodworskiej, zabytkowe budowle przemysłowe oraz obiekty tzw. małej architektury.Kościół w LubliNa baczną uwagę zasługuje obiekt dwudziestowiecznej architektury obronnej w Stępinie i Cieszynie. Jest to unikatowy na skalę europejską zabytek budownictwa fortyfikacyjnego. Miał on dość tajemnicze przeznaczenie. Został zaprojektowany i zbudowany przez Niemców w okresie od wiosny 1940 do lata 1941 roku. Posiadał własne zaplecze technologiczne oraz ufortyfikowaną strefę obronną (położoną częściowo na terenie sąsiedniej wsi Cieszyna). W dniach 27-28 VIII 1941 roku podczas spotkania Hitlera z Mussolinim w schronie bazował pociąg sztabowy Mussoliniego. Najbardziej imponujący jest schron tunelowy, który ma długość prawie 400 m, do którego wjeżdżał pociąg sztabowy. Podobno w podziemiach schronu jak mówią legendy znajdują się potężne pomieszczenia, które z chwilą ucieczki Niemców zostały zalane wodą.Wnętrze schronu kolejowego w StępinieGaleria zdjęć - Gmina Frysztak