Gmina Wojaszówka Drukuj


Gmina Wojaszówka

Powierzchnia: 83 km2;
Ludność: 9,2 tys mieszkańców
Dane teleadresowe: Wojaszówka 115, 38-471 Wojaszówka
tel. (013) 438 50 16 Fax: (013) 438 52 25
e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
strona internetowa:
www.wojaszowka.pl/

galeria zdjęćGmina Wojaszówka administracyjnie należy do województwa podkarpackiego, powiatu krośnieńskiego. Położona jest około 15 km na północ od Krosna. Od wschodu graniczy z gminami Strzyżów i Korczyna, od południa z gminą Krosno, od zachodu z gminami Jasło i Jedlicze, a od północy z gminami Frysztak i Wiśniowa. Siedzibą Gminy jest wieś Wojaszówka, stąd miejscowość ta pełni funkcję centrum administracyjno-usługowego dla mieszkańców Gminy. Gmina zajmuje 82 km2, w 11 wsiach mieszka obecnie 9 187 osób, co stanowi 8,3% ogółu populacji powiatu krośnieńskiego. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 111 osób na km2. Swoim zasięgiem obejmuje 11 wsi. Sołectwa w Gminie Wojaszówka to: Bajdy, Bratkówka, Łączki Jagiellońskie, Łąki Strzyżowskie, Odrzykoń, Pietrusza Wola, Przybówka, Rzepnik, Ustrobna, Wojaszówka, Wojkówka.
Mapa gminyGmina Wojaszówka położona jest w obrębie makroregionu Karpat Zachodnich, a dokładniej w obrębie jednego z jego mezoregionów: Pogórza. Południowa część Gminy jest górzysta, położona jest wśród rozległych równin, które ciągną się od Krosna na południe, zachód i północny zachód. Beskid Niski, na którego terenie leży powiat biegnie w kierunku południowo-wschodnim. Część ta stanowi Pogórze Karpackie, z obniżeniem Dołów Jasielsko - Sanockich. Gmina przylega do Pogórza Dynowskiego, które przechodzi ku wschodowi w Pogórze Przemyskie. Po stronie zachodniej występują małe, lekko pofałdowane wzgórza a na wschodniej opadają dość stromo ku dolinie rzeki Wisłok. Obszar gminy pokrywają enklawy zalesienia i urozmaicają wzniesienia od 240 m n.p.m. do 465 m n.p.m. w okolicy Rzepnika. Znaczna cześć obszaru gminy Wojaszówka znajduje się w strefie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Gmina należy do regionu o niezwykle cennych walorach krajobrazowych.
Kościół w Ustrobnej


Niewątpliwym atutem Gminy jest niezdegradowane środowisko naturalne sprzyjające rozwojowi ekologicznego rolnictwa oraz bazy turystyczno-wypoczynkowej. Gmina należy do regionu o niezwykle cennych walorach krajobrazowych. Znaczna część obszaru znajduje się w strefie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Krosna gmina stanowi cel podmiejskich wycieczek mieszkańców. Najbardziej lubianym i najchętniej odwiedzanym miejscem jest zamek odrzykoński "Kamieniec"


.
Zamek w Kamieńcu zimą
Widok na zamek w Kamieńcu


Kościół w Wojkówce


Galeria zdjęć - Gmina Wojaszówka