Cmentarz żydowski - kirkut we Frysztaku Drukuj

W 1912 r. Frysztak liczył 1484 mieszkańców, w tym 1076 Żydów. W okresie międzywojennym zdecydowana większość handlu, sklepy i rzemiosło pozostawały w rękach Żydów, którzy stanowili niemalże trzy czwarte mieszkańców tych terenów.

We wrześniu 1939 roku w rejonie Frysztaka Armia "Karpaty" stoczyła walkę z Niemcami. Hitlerowcy utworzyli tu getto, a następnie dokonali eksterminacji Żydów. Część z nich trafiła do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali zamordowani.

 

Wszystkie frysztackie synagogi uległy zniszczeniu. Interesujący jest fakt, że ocalała Tora, którą Żydzi jeszcze przed wojną przewieźli do Ameryki. Tora ta należała do Chude Halbersztama - rabina z Frysztaka.

Cmentarz żydowski we Frysztaku do obecnych czasów zachował się jedynie częściowo. Nekropolia została założona najprawdopodobniej w XVII wieku, w rejonie dawnych fortyfikacji miejskich, przy obecnej ul. Parkowej. W jej sąsiedztwie znajdowała się synagoga. Cmentarz miał kształt prostokąta o powierzchni 70 arów. Ogrodzony, z zachowanymi resztkami dawnego muru, znajduje się na tyłach rynku, od jego południowej strony. Do dziś przetrwało tu około trzydziestu nagrobków, a najstarszy z nich pochodzi z XVIII wieku. Przed II wojną światową znajdował się tu jeszcze nagrobek z 1650 roku.

 

Galeria zdjęć:

 

Ankieta

Reklama

Projekty współpracy

Reklama
Reklama

Kontakt

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polecane strony

Reklama
Reklama