Zapraszamy do zapoznania się z tradycją wytwarzania mąki Drukuj

"Od ziarenka do bochenka"

Stary młyn napędzany prądem liczący pół wieku, jako jedyny zachował się w okolicy słynącej dawniej z wiatraków. Wybudowany w 1962 r. przez Bronisława Cynarskiego, mieszkańca Zawadki. Przez wiele lat służył on rodzinie i okolicznym mieszkańcom do mielenia mąki. Dziś jest on użytkowany na potrzeby rodziny, ale ciągle sprawnie obrabia ziarno na mąkę.

Mając na uwadze odchodzące do lamusa narzędzia pracy mieszkańców wsi i zachowanie pamięci o nich na przyszłe pokolenia właściciel chętnie prezentuje jego działanie wszystkim odwiedzającym jego gospodarstwo znajdujące się w pięknej scenerii pod lasem, niedaleko strumyka.

Będąc już w tym miejscu można również zobaczyć tartak i elektrownię wiatrową. Właściciel jest jedynym członkiem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej z terenu powiatu strzyżowskiego. Wiatrak zasila energią nie tylko młyn, ale całe gospodarstwo. Od gospodarza można dowiedzieć się również o historycznych wydarzeniach z okolic.

To ciekawe miejsce w Zawadce oddalone jest ok. 700m od szlaku rowerowego „Malowniczymi szlakami pogórzy” okolic Strzyżowa.


Zapraszamy do oglądnięcia krótkiego filmiku: